تاثیر حرکت امام خمینی(ره) در فضای بین الملل

با پیروزی انقلاب حضرت امام(ره) تسهیلات و امکاناتی را در اختیار حوزویان، علما و فعالین فرهنگی قرار دادند که یک تحول جدی و چند بعدی در مناطق مختلف دنیا ایجاد شد. به لحاظ امکانات نیز در حال حاضر در بیشتر کشورهای دنیا مساجد، حسینیه‌ها و مراکز فرهنگی و همچنین محل تجمع شیعیان اهل بیت(ع) گسترش یافته است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، سهل اسعد فعال بین‌الملل از کشور آرژانتین در وبینار تخصصی «امام خمینی(ره) مجدد دین و مذهب در عصر کنونی» که عصر امروز به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) برگزار شد، به فضای بین‌المللی و تاثیری که حرکت امام خمینی (ره) در این فضا داشتند اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم آثار حرکت امام(ره) را خوب درک کنیم باید به بحث تطبیقی بپردازیم و بین فضای تبلیغ بین الملل قبل از انقلاب اسلامی و وضعیت کنونی مقایسه‌ای داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: قبل از انقلاب در فضای مکتب اهل بیت(ع) در بعد بین المللی طبیعتا تبلیغ بسیار محدود و اطلاعات مردم نسبت به مسائل دینی، تدین و سطح بصیرت بسیار مختصر بود و تعداد متدینین نیز بسیار اندک بود؛ کشورهایی همچون برزیل، آرژانتین، شیلی بولیوی، پرو، ونزوئلا و کلمبیا که جزء کشورهای امریکای لاتین هستند وضعیت فرهنگی و دینی خوبی نداشتند و به سطحی رسیده بودند که از اسلام خارج شده بوده و هیچ اثر عملی از اسلام در زندگی و رفتارشان دیده نمی‌شد.

اسعد ادامه داد: با پیروزی انقلاب حضرت امام(ره) تسهیلات و امکاناتی را در اختیار حوزویان،  علما  و فعالین فرهنگی قرار دادند که یک تحول جدی و چند بعدی در مناطق مختلف دنیا ایجاد شد. به لحاظ امکانات نیز در حال حاضر در بیشتر کشورهای دنیا مساجد، حسینیه‌ها و مراکز فرهنگی و همچنین محل تجمع شیعیان اهل بیت(ع) گسترش یافته است.

وی افزود: خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد تحول بسیار عمیق و قوی در امت اسلامی در ابعاد مختلف فرهنگی و تبلیغی بودیم. امروز اسلامی که بعد از پیروزی انقلاب و حرکت امام معرفی می‌شود یک اسلام کاملا متفاوت است، اسلام به عقلانیت و تفکر عمیق شناخته می‌شود و به معنی حکومت و قیام علیه ظلم است.
این فعال بین‌الملل از کشور آرژانتین همچنین به تاثیر پیروزی انقلاب اسلامی و حرکت امام خمینی(ره) در اشاعه سیره اهل بیت(ع) اشاره کرد و گفت: پس از انقلاب، اهل بیت(ع) محور قرار گرفتند، قبل از این رخداد تاریخی امام حسین(ع)، واقعه عاشورا و اربعین حتی از سوی مسلمانان مغفول واقع شده بود، اما در حال حاضر شاهد هستیم به این مهم بسیار توجه می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: از دیگر تاثیرات انقلاب اسلامی، قوت، قدرت و نیروی سیاسی تشیع است که می‌توان وضعیت سیاسی و اجتماعی شیعیان لبنان را در ۵۰ سال گذشته با دوران کنونی مقایسه کرد که اصلا قابل مقایسه نیست؛ خوشبختانه امروزه حرکت امام خمینی(ره) و آثار این حرکت موجب افتخار تمامی مسلمانان است.

فهرست